RSS

wieczór panieński

15 Lip

Wczoraj miałam wspaniałą okazję uczestnictwa w “wieczorze panieńskim”w wydaniu tureckim. Było to dla mnie naprawdę fajne doświadczenie, o którym z przyjemnością opowiem. Niestety jedynie co mogę zrobić, to opisać jak to wyglądało, gdyż robienie zdjęć było zabronione.
Noc ta nazywa się kina gecesi (henna nighty party). Przyszła panna młoda była oczywiście muzułmanką, która w tę noc wyglądała przepięknie, bez żadnego okrycia, bez chusty. Impreza odbyła się w hotelu ze 180 innymi kobietami, włączając przyjaciółki, babcie, ciotki, mamy itd.. Impreza ta była imprezą zamkniętą, żaden mężczyzna nie miał prawa wstępu, gdyż dziewczyny uczestniczące w niej ubrane były bardzo kuso, a na co dzień wśród nieznajomych są pobożnymi muzułmankami. Z tych również powodów, nie mogłam robić zdjęć.Jednakże nie sugerujmy się, że wszędzie jest tak samo, gdyż to wszystko zależy od osobistych preferencji.
Na początku był poczęstunek, goście jedli, pili, rozmawiali. Po pewnym czasie włączono muzykę i zaczęły się tańce. Tańczyłam przy specjalnej tureckiej muzyce z innymi dziewczynami ich turecki belly dance:)
Po pewnym czasie zaczęła się właściwa i najważniejsza część wieczoru. Polega ona na tym, że panna młoda przebiera się w specjalny,tradycyjny kaftan, zakłada welon, konieczy kolor czerwony. Reszta dziewcząt, w tym również i ja założyłyśmy białe welony, trzymając w ręku świecie śpiewałyśmy ludową piosenkę “ yuksek yuksek tepelere”, której celem jest doprowadzenie panny młodej do płaczu. Przyznam, że nie znając słów również dla mnie była to wzruszająca chwila. Jedna z jej najlepszych koleżanek tańczyła wokół niej trzymając w ręku tacę z henną.
Istnieje zwyczaj, że przed nałożeniem henny na rękę, przyszła teściowa kładzie na niej trochę złota i jest to swego rodzaju prezentem. A później już tylko tańce i jeszcze raz tańce… 
Podsumowując było to dla mnie bardzo cenne doświadczenie, mam nadzieję że będę miała jeszcze okazję uczestniczyć na takiej imprezie nie raz 😉

A tutaj przykładowa henna night party 😉 i piosenka  yüksek yüksek..

Reklamy
 
4 Komentarze

Opublikował/a w dniu 15 lipca 2011 w Instambuł

 

4 responses to “wieczór panieński

 1. Anna

  18 lipca 2011 at 09:03

  WOW! To się nazywa doświadczanie innych kultur! Zazdroszczę nowych wrażeń:)

   
 2. instambu

  18 lipca 2011 at 13:36

  Było naprawdę super! Wielka szkoda, że nie mam żadnych zdjęć..ale niestety siła wyższa 🙂

   
 3. hal

  18 lipca 2011 at 20:26

  I am wondering and waiting 4 new uploads 🙂 as many other followers of u i guess 😉

   
 4. Nika

  4 sierpnia 2011 at 14:56

  Niesamowite zwyczaje, fajnie, że uchyliłaś rąbka tajemnicy 😉 czekam na więcej 😉

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s